Urząd m.st. Warszawy zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Deklaracja dostępności dotyczy Serwisu Biuletynu Informacji Publicznej Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy.
Data publikacji strony internetowej: . Data ostatniej dużej aktualizacji:
Status pod względem zgodności z ustawą
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Niedostępne elementy i treści
Na stronie internetowej zostały zidentyfikowane m.in. następujące problemy:
- Niektóre zamieszczone na stronie publikacje w formie plików PDF nie są dostępne cyfrowo w całości;
- Sporadycznie pojawiają się błędy w opisach i treściach przycisków oraz linków.
- Brak możliwości obsługi niektórych elementów za pomocą klawiatury,
- Puste odnośniki lub niejednoznaczne odnośniki oraz przyciski,
- Brak etykiet dla niektórych pól formularzy,
- Niektóre fragmenty tekstów niespełniają wymogów kontrastu,
- W niektórych przypadkach nieprawidłowo użyte atrybuty ARIA,
Przygotowanie deklaracji dostępności
- Deklarację sporządzono dnia: .
- Deklarację została ostatnio poddana przeglądowi i aktualizacji dnia: .
Deklarację sporządzono na podstawie audytu pod kątem dostępności cyfrowej wykonanego przez niezależny podmiot zewnętrzny (Fundacja Widzialni).
Skróty klawiaturowe
Na tej stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
Problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej lub zamieszczonych na niej treści prosimy zgłaszać do:
- Marcin Tokarski
e-mail: m.tokarski@opsbemowo.waw.pl
tel.: 506-877-125, 22 48-71-381
Każdy ma prawo:
- zgłosić uwagi dotyczące dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- zgłosić żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej strony lub jej elementu,
- wnioskować o udostępnienie niedostępnej informacji w innej alternatywnej formie,
- złożyć skargę na brak zapewnienia dostępności.
Żądanie musi zawierać:
- dane kontaktowe osoby zgłaszającej,
- wskazanie strony lub elementu strony, której dotyczy żądanie,
- wskazanie dogodnej formy udostępnienia informacji, jeśli żądanie dotyczy udostępnienia w formie alternatywnej informacji niedostępnej.
Rozpatrzenie zgłoszenia powinno nastąpić niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 7 dni. Jeśli w tym terminie zapewnienie dostępności albo zapewnienie dostępu w alternatywnej formie nie jest możliwe, powinno nastąpić najdalej w ciągu 2 miesięcy od daty zgłoszenia. Na niedotrzymanie tych terminów oraz na odmowę realizacji żądania można złożyć skargę. Można również złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna
Siedziba Ośrodka Pomocy Społecznej Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy
ul. Pełczyńskiego 26, Warszawa
Lokal zajmuje jeden poziom – parter budynku wielokondygnacyjnego.
- Opis dostępności wejścia do budynku
Główne wejście do budynku znajduje się z lewej strony budynku. Oznaczone jest tablicą z nazwą Ośrodka zamieszczoną na elewacji. Wejście posiada drzwi dwuskrzydłowe o szerokości powyżej 90 cm oraz wiatrołap. Z wiatrołapu, na prawo znajduje się wejście do punktu obsługi klientów. Podłoga na poziomie terenu. Brak progu.
Brak miejsc z kontrolą dostępu. - Opis dostępności korytarzy, schodów, wind i toalet
Korytarze są szerokie, z możliwością wyminięcia się co najmniej dwóch osób. Wejścia do pokoi są oznaczone tabliczkami informacyjnymi z nazwą działu.
W budynku znajduje się toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. - Informacja o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób
z niepełnosprawnościami
Przy budynku znajdują się ogólnodostępne parkingi z oznaczonym miejscem parkingowym dla osób z niepełnosprawnościami.
Ośrodek Wsparcia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (OWIRON)
ul. Rozłogi 10, Warszawa
Ośrodek znajduje się na jednym poziomie (-1) budynku wielokondygnacyjnego.
- Opis dostępności wejścia do budynku
Główne wejście do Ośrodka znajduje się na poziomie -1. Oznaczone jest tablicą z nazwą Ośrodka. Posiada drzwi dwuskrzydłowe o szerokości powyżej 90 cm oraz wiatrołap. Prowadzi do głównego holu. Różnice pomiędzy poziomem terenu a poziomem podłogi pokonuje się po schodach lub po pochylni.
Brak miejsc z kontrolą dostępu. - Opis dostępności korytarzy, schodów, wind i toalet
Korytarze są szerokie, z możliwością wyminięcia się co najmniej dwóch osób. Wejścia do pokoi są oznaczone tabliczkami informacyjnymi.
W budynku znajdują się toalety dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. - Informacja o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami
Z drugiej strony budynku w stosunku do wejścia znajduje się ogólnodostępny parking z oznaczonym miejscem parkingowym dla osób z niepełnosprawnościami.
Bemowski Klub Integracji Społecznej (BKIS)
ul. Lazurowa 14, Warszawa
- Opis dostępności wejścia do budynku
Wejście do budynku od strony ul. Lazurowej. Wyposażone jest w dwuskrzydłowe drzwi o szerokości powyżej 90 cm. Różnice pomiędzy poziomem terenu a poziomem podłogi pokonuje się po schodach lub pochylni dostosowanej do posuszania się wózkami. - Kontrola dostępu do lokalu za pomocą wideo-domofonu.
- Opis dostępności korytarzy, schodów, wind i toalet
Korytarze są szerokie, z możliwością wyminięcie się co najmniej dwóch osób. Lokal posiada jeden poziom – brak schodów, progów i wind.
Toaleta przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. - Informacja o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami
Przy wejściu znajduje się ogólnodostępny parking z oznaczonym miejscem parkingowym dla osób z niepełnosprawnościami.
Miejsce Aktywności Lokalnej Dom Sąsiedzki „Nad Stawem”
ul. Gen. Tadeusza Pełczyńskiego 30B
Lokal zajmuje jeden poziom – parter budynku wielokondygnacyjnego.
- Opis dostępności wejścia do budynku
Wejście do budynku od strony ul. Pełczyńskiego. Wyposażone jest w dwuskrzydłowe drzwi o szerokości poniżej 90 cm i wiatrołap. Różnice pomiędzy poziomem terenu a poziomem podłogi pokonuje się po schodach (5 stopni). Zainstalowana jest na nich rozkładana pochylnia dla wózków. - Opis dostępności korytarzy, schodów, wind i toalet
Lokal ma charakter otwartej przestrzeni (open space). Posiada jeden poziom – brak schodów i wind. Brak toalet przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. - Informacja o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami
Przy wejściu znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe usytuowane wzdłuż ulicy z wyznaczonymi miejscami parkingowymi dla osób z niepełnosprawnościami.
Ośrodek Wsparcia dla Seniorów
ul. Lazurowa 14, Warszawa
- Opis dostępności wejścia do budynku
Wejście do budynku od strony ul. Lazurowej. Wyposażone jest w dwuskrzydłowe drzwi o szerokości powyżej 90 cm. Różnice pomiędzy poziomem terenu a poziomem podłogi pokonuje się po schodach lub pochylni dostosowanej do poruszania się wózkami.
Kontrola dostępu do Ośrodka Wsparcia za pomocą wideo-domofonu.
Kontrola dostępu do pomieszczeń służbowych - Opis dostępności korytarzy, schodów, wind i toalet
Korytarze są szerokie, z możliwością wyminięcie się co najmniej dwóch osób. Lokal posiada jeden poziom – brak schodów, progów i wind.
Toaleta przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. - Informacja o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami
Przy wejściu znajduje się ogólnodostępny parking z oznaczonym miejscem parkingowym dla osób z niepełnosprawnościami.
Dział ds. Projektów
ul. Gen. Tadeusza Pełczyńskiego 30A
- Opis dostępności wejścia do budynku
Wejście do budynku od strony ul. Pełczyńskiego. Wyposażone jest w dwuskrzydłowe drzwi o szerokości poniżej 90 cm i wiatrołap. Różnice pomiędzy poziomem terenu a poziomem podłogi pokonuje się po schodach (4 stopnie). Zainstalowana jest przy nich winda. - Opis dostępności korytarzy, schodów, wind i toalet
Lokal posiada jeden poziom. Za wejściem znajduje się hol, z którego jest dostęp do sali szkoleniowej i pomieszczeń biurowych. Brak progów. Brak toalet przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. - Informacja o miejscu i sposobie korzystania z miejsc parkingowych wyznaczonych dla osób z niepełnosprawnościami
Przy wejściu znajdują się ogólnodostępne miejsca parkingowe usytuowane wzdłuż ulicy z wyznaczonymi miejscami parkingowymi dla osób z niepełnosprawnościami.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Dostępność komunikacyjno-informacyjna odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu równego dostępu do informacji oraz możliwości komunikacji dla wszystkich mieszkańców Dzielnicy Bemowo, w tym osób z niepełnosprawnościami. W praktyce oznacza to eliminowanie barier, które mogą utrudniać korzystanie z zasobów cyfrowych, urzędów publicznych, transportu oraz innych obszarów życia społecznego.
Elementy dostępności komunikacyjno-informacyjnej
- Dostęp do informacji w przystępnej formie – zapewnienie, aby wszystkie informacje były prezentowane w formatach dostosowanych do różnych potrzeb użytkowników, w tym formularze i dokumenty w prostym języku.
- Strony internetowe – projektowanie zgodnie ze standardami WCAG (Web Content Accessibility Guidelines), umożliwiające korzystanie z nich przez osoby niewidome, słabowidzące lub mające trudności w obsłudze tradycyjnych interfejsów.
- Komunikacja w placówkach – zapewnienie tłumaczy języka migowego poprzez aplikację Migam oraz możliwości kontaktu poprzez alternatywne formy komunikacji (np. e-mail), wsparcie indywidualnego asystenta na terenie placówek OPS Bemowo.
- Transport – możliwość transportu osób niepełnosprawnych do placówek, w których organizowane są dla nich formy wsparcia, a środkach lokomocji zapewnienie opiekuna wspierającego osoby z niepełnoprawnością w czasie podróży.
- Pies przewodnik – w każdej naszej lokalizacji można poruszać się z psem przewodnikiem.
- Edukacja i świadomość społeczna – prowadzenie kampanii informacyjnych i propagowanie wiedzy dotyczącej potrzeby dostępności oraz stosowanie zasad uniwersalnego projektowania we wszystkich obszarach komunikacji i informowania.
Aplikacje mobilne
Urząd m.st. Warszawy posiada aplikacje mobilne:
Informacje dodatkowe
Inne informacje i oświadczenia
Informacje o usłudze tłumacza migowego online oraz innych możliwościach skorzystania z usługi tłumacza migowego można znaleźć na stronie https://wsparcie.um.warszawa.pl/tlumacz-pjm
Z Miejskim Centrum Kontaktu 19115 można połączyć się za pomocą tłumacza języka migowego online całą dobę przez cały rok:
Telefon: 19115,
E-mail: kontakt@um.warszawa.pl,
Portal: warszawa19115.pl,
Bezpłatna aplikacja 19115,
Czat: warszawa19115.pl/czat,
Połączenie poprzez tłumacza PJM on-line: tlumacz.migam.org/warszawa19115.
Dostęp alternatywny można uzyskać również kontaktując się z Miejskim Centrum Kontaktu 19115. Możliwe jest odczytanie treści niedostępnej (krótsze teksty - max do 1 strony A4). Można również zarejestrować żądanie zapewnienia dostępności cyfrowej. Zarejestrowane żądanie jest przekazywane do właściciela treści.
Metryka
Rejestr zmian
Rozwiń